
U Austriji smo ove godine treći put vidjeli tri najmekše komponente guma, nakon VN Monaka i VN Kanade, a s obzirom na viđene strategije u utrci to se pokazao kao dobar Pirellijev potez.
Pirelli je na Red Bull Ring donio ultrasoft, supersoft i soft komponente zbog konfiguracije staze kojom dominiraju ravni dijelovi i tek devet zavoja, a gotovo svi zavoji vrlo su kratkog trajanja što znači da opterećenja na gume nisu velika.
Staza je ove godine dobila i novi sloj asfalta te nove rubnike koji su svojom grubošću izazvali dosta rasprava i podijeljenih mišljenja.
- Status korištenja pogonskih jedinica
- Pirellijevi odabiri komponenti po utrkama i odabiri vozača
- Najbrža zaustavljanja u boksu
Temperature su u petak i subotu bile izuzetno visoke (temperatura staze oko 50 Celzijevih stupnjeva), ali u nedjelju je zahladilo i kiša je konstantno prijetila.
Najduže dionice vozači su očekivano vozili na soft gumama, a čak šest vozača na njima je odvozilo po 42 kruga (59% utrke).
Najbrži krugovi po komponenti bili su vrlo slično, a najbrži su bili na soft gumama jer su bolidi tad bili najlakši (posljednja dionica utrke).
Iako se očekivalo da će bolidi ići pretežno jednom u boks, samo su trojica vozača od prvih deset bila na toj strategiji.
Pobjednik utrke Lewis Hamilton također je trebao biti na toj strategiji budući da je na ultrasoft gumama izdržao čak 21 krug, ali momčad je za vrijeme utrke shvatila da je strategija od dva ulaska u boks brža i Lewisa je prebacila na istu strategiju kao i njegovog momčadskog kolegu.
Od vozača koji su osvojili bodove samo su Verstappen (2.), Raikkonen (3.) i Grosjean (7.) bili na strategiji jednog ulaska u boks.
Lewis Hamilton došao je do prve pobjede u Austriji iz trećeg pokušaja, ali je odvozio 30. najbrži krug u F1 karijeri.
Hamilton je najbrži krug odvozio na soft gumama, na kojima je vozio posljednju dionicu utrke, a Nico Rosberg bio je drugi najbrži na supersoft gumama. Iako su supersoft gume brže u jednome krugu, pretkraj utrke u boljem su stanju bile Hamiltonove soft gume pa je Britanac bio 0.080 sekundi brži od Nijemaca.
Treći najbrži krug utrke odvozio je Daniel Ricciardo u Red Bullu koji je vrlo kasno, 11 krugova prije kraja, prešao na novi set ultrasoft guma – ipak, došao je tek na tri desetinke od Mercedesovih najbržih krugova.
Kimi Raikkonen odvozio je četvrti najbrži krug s nešto manje od pola sekunde zaostatka, ali na 44 kruga starim soft gumama što je prilično ohrabrujuće za Ferrari koji je u utrci pokazao dobru brzinu.
Verstappen je na sličnoj strategiji bio sedam desetinki sporiji od Raikkonena, a šesti najbrži krug odvozio je Gutierrez u Haasu koji je drugu utrku zaredom završio 11.