Pirelli je u Bahrain donio iste komponente guma kao i prošle godine – supersoft, soft i medium – a prvi puta ove sezone najčešća strategija nije bila ona s jednim ulaskom u boks za koju su se odlučili samo Sauberovi vozači.
Gume su ove godine izdržljivije i otpornije na pregrijavanje iz dva osnovna razloga – prvi je jer su to FIA i momčadi tražili, a drugi je što Pirelli nije mogao testirati nove gume na novoj generaciji bolida, nego na modificiranim bolidima iz 2015. koji nisu proizvodili ni blizu downforcea koliko ih imaju ovogodišnji bolidi.
Zato je i Pirelli odlučio ići nešto konzervativnijim putem, a mekše mješavine mogu se očekivati 2018., ovisno kako se situacija s gumama bude odvijala u nastavku sezone.
Sebastian Vettel prvi je od vodećih vozača odlučio ući u boks i time nagovijestio da će strategija dva ulaska u boks biti ona za koju će se odlučiti većina, a Nijemac se odlučio za još jedan set supersofta i tako otklonio bilo kakvu mogućnost da utrku odvozi sa samo jednim zaustavljanjem jer je i dalje obavezno korištenje barem dvaju različitih komponenti.
Za sličnu strategiju (SS-SS-S) odlučilo se još pet od deset vozača koji su osvojili bodove (Bottas, Raikkonen, Perez, Grosjean i Ocon), a Hamilton i Massa odlučili su se za kombinaciju SS-S-S, za razliku od Ricciarda i Hulkenberga koji su posljednju dionicu vozili na supersoftu (SS-S-SS).
Ricciardo je korištenje soft guma u drugoj dionici skupo platio jer ih nije uspio zagrijati iza sigurnosnog automobila pa je izgubio tri pozicije i u trećoj dionici se vratio na supersoft gume na kojima je odvozio drugi najbrži krug utrke i najbrži krug na toj komponenti guma.
Najdužu dionicu na supersoftu odvozio je Esteban Ocon u Force Indiji kojem je to bila središnja dionica utrke (26 krugova tj. 45.61% utrke), a Wehrlein je utrku završio sa samo jednim zaustavljanjem i pritom odvozio najdužu dionicu na softu, što je ujedno i najduža dionica cijele utrke. Nijemac je u Sauberu odvozio čak 78.95% utrke na istom setu guma i još jednom pokazao koliko su izdržljive Pirellijeve gume u 2017.
Medium gume nitko nije koristio zbog niskih temperatura i staze koja nema previše brzih zavoja koji najviše griju i troše gume, a razlika u brzini u odnosu na mekše komponente na ovakvoj stazi bila je prevelika. Ipak, treba napomenuti da bi se na njima bez problema mogla odvoziti cijela utrka iako to po trenutnim pravilima nije dozvoljeno.
PREGLED NAJBRŽIH KRUGOVA
Lewis Hamilton odvozio je drugi najbrži krug ove sezone na prve tri utrke i to na soft komponenti Pirellijevih guma. Britanac je drugu dionicu utrke vozio osam krugova duže od Vettela i čak 11 krugova duže od Bottasa što mu je omogućilo da vozi vrlo kratku posljednju dionicu od samo 16 krugova.
Hamilton je posljednju dionicu vozio na korištenom setu softa i u 46. krugu odvozio najbrži krug utrke (1:32.798), sedam desetinki brže od Ricciarda na supersoftu i 0.922 sekundi brže od drugoga najbržeg kruga na soft gumama kojega je odvozio Raikkonen u Ferrariju.
Najbrži krug na ovogodišnjoj VN Bahraina samo je 1.351 sekundi sporiji od rekordno brzog kruga u utrci kojega je odvozio Pedro de la Rosa 2005. u McLarenu MP4-20 u godini kad se cijela utrka morala voziti na istom setu guma.
Pobjednik Sebastian Vettel imao je tek četvrti najbrži krug utrke, ali on je u posljednjoj dionici utrke imao četiri kruga starije gume od momčadskog kolege koji je od njega bio brži desetinku sekunde.
Ukoliko pogledamo prosječna vremena deset najbržih krugova pojedinoga vozača, najbrži je ponovno Lewis Hamilton koji je u posljednjoj dionici pritiskao kako bi pokušao stići vodećeg Vettela (prosjek 1:33.179), drugi najbolji prosjek imao je Kimi Raikkonen (1:33.838), a treći Sebastian Vettel (1:34.088).