Lewis Hamilton propustio je iznenaditi Valtterija Bottasa koji je cijeloga vikenda u Kini brži od njega i osvojiti pole position budući da je imao najbolja vremena u sva tri sektora staze i da je potencijalno mogao biti gotovo četiri desetinke brži od svoga najboljeg vremena.

Bottas je u Kini osvojio prvi pole position nakon prošlogodišnje VN Rusije, a iako je izgledalo kao da mu Hamilton neće doći ni blizu aktualni svjetski prvak uspio je promijeniti neke postavke na svom Mercedesu F1 W10 i smanjiti zaostatak na samo 0.023 sekunde.

Iako je nakon kvalifikacija bio ponosan što se uspio izvući iz loše pozicije u bolidu s kojim se bori cijeli vikend, Hamilton na kraju može žaliti što nije osvojio pole position jer je bio najbrži u sva tri sektora staze u Šangaju.

Da je spojio svoje najbolje sektore, Hamilton je mogao biti gotovo četiri desetinke brži dok je Bottas sa svojim najboljim sektorima mogao biti još desetinku bolji od vremena koje je zaista i postavio u Q3.

Jedini vozač koji je spojio sva tri najbolja sektora u jedan krug je Grosjean u Haasu koji kao i njegov momčadski kolega Magnussen i dva vozača Red Bulla nije uspio ući u kvalifikacijski krug prije isteka vremena u Q3.