Felipe Massa na današnji je dan 2008. osvojio sjajan pole position u kvalifikacijama za VN Malezije 2008. ispred momčadskog kolege Raikkonena i Kovalainena u McLarenu, ali u utrci se izvrtio dok je na drugom mjestu pokušavao pratiti ritam momčadskog kolege Raikkonena.

Malezija je bila druga utrka sezone, a u prvoj je s pole positiona slavio Lewis Hamilton u McLarenu. Ferrariji su u Maleziji bili u puno boljoj formi što su i pokazali u kvalifikacijama.

Brzi Sepang i vrući uvjeti više su odgovarali Ferrariju i njihovom F2008, a Massa i Raikkonen zauzeli su prvi startni red ispred dva McLarena Kovalainena i Hamiltona.

Kovalainen je na trećem mjestu bio iznenađujuće brži od Hamiltona, a Massa je, također pomalo iznenađujuće, uvjerljivo pobijedio aktualnog svjetskog prvaka Kimija Raikkonena i to za zapanjujućih 0.482 sekunde.

Brazilac je imao manje goriva od Finca, ali kako je u boks ušao u 17. krugu (a Raikkonen u 18.) jasno je da se tolika razlika nikako ne može pripisati gorivu (gorivo za krug više vrijedi najviše desetinku po krugu).

malaysian-gp-f1-2008-top3-qualy-massa-raikkonen-kovalainen-foto-reuters
Najbrži trojac na kvalifikacijama za VN Malezije 2008. (Foto: Reuters)

Raikkonen je zahvaljujući krug dužem ostanku na stazi uspio prestići Massu kroz boks, a Brazilac je nakon toga držao uvjerljivo drugo mjesto, nekoliko sekundi iza Raikkonena. Iako ga nije mogao pratiti ni ugroziti, Massa je imao sigurnih osam bodova i vozio prema dvostrukog pobjedi za Ferrari.

Ali frustrirani Felipe, koji je u 30. krugu za Raikkonenom kasnio 4.940 sekundi, gubi kontrolu nad stražnjim krajem u dvostrukom desnom zavoju i završava u pijesku pokraj staze iz kojeg se nije uspio izvući. Ukidanje kontrole proklizavanja uoči sezone 2008. skupo je stajalo Felipea.

Massa je kasnije izgubio naslov prvaka od Lewisa Hamiltona za samo jedan bod.

#GraciasFernando – Pregled Alonsovih najvećih F1 suparnika

Fernando Alonso borio se s nekim od najvećih vozača svih vremena i osvojio dva naslova svj…