U Njemačkoj smo ponovno vidjeli najčešće korištenu kombinaciju komponenti – supersoft, soft i medium – a najtvrđa od te tri komponente jedva da se i koristila. Točnije, u samoj utrci uopće se nije koristila.
Temperature su na Hockenheimu u nedjelju bile nešto niže, uz oblačno vrijeme, ali degradacija guma i dalje je bila nešto viša nego što su momčadi očekivale pa su gotovo svi išli po tri puta u boks.
Pirelli je uoči utrke preporučio najduže dionice na supersoft i soft gumama – 22 kruga na supersoftu i 29 krugova na softu – a to se pokazala kao prilično dobra procjena budući da su najduže dionice na tim komponentama bile 23 kruga na supersoftu i 34 kruga na softu.
Manje je dobra Pirellijeva procjena o razlici između softa i supersofta, što se potvrdilo i u kvalifikacijama, ali i u samoj utrci. Vettel je na soft gumama bio tek tri desetinke sporiji od Ricciarda na supersoftu, a gume su oboje stavili u 46. krugu.
Svi su osvajači bodova osim Valtterija Bottasa bili na strategiji tri ulaska u boks i svi su utrku startali na rabljenom supersoftu, čak i Jenson Button koji to nije morao jer je startao 12.
Strategija od dva ulaska pokazala se pogrešnom i jedini koji ju je od osvajača bodova uspio izvršiti bio je Bottas, a Williams je priznao da su pogriješili s odabirom strategije i na kraju su izgubili osmo mjesto od Buttona.
Button je ujedno jedini osvajač bodova koji utrku nije startao s top10 pozicije, a na strategiji dva ulaska bili su i Haasovi vozači Gutierrez (11.mjesto) i Grosjean (13.mjesto) te Ericsson u Sauberu.
Verstappen i Rosberg imali su nešto drukčiju strategiju od Hamiltona i Ricciarda koji su imali vrlo kratku treću dionicu, a Australac je posljednju dionicu (kad je bolid najlakši) vozio na novom supersoftu i postavio najbrži krug utrke.